Żyję

Goodbye, Mr Arsenal

Gdybym kibicował Arsenalowi, być może powiedziałbym, że to jak cios.

Mógłbym też powiedzieć: „wreszcie”, ale nie byłoby w tym za grosz szacunku, tylko prosty obrachunek, a to niegodna postawa. Nie jestem kibicem Arsenalu, dlatego rezygnacja Arsene’a Wengera po 22 latach służby dla tego klubu jest jak gong kończący epokę.

Szybka, techniczna piłka, wiele podań. Dalekie rajdy skrzydłowych. Niezapomniani, nieprzeciętnie zdolni napastnicy. Wszystko wygląda trochę jak balet, a trochę jakby ta drużyna grała nie w piłkę, a w hokej. Jesienią królowie ligi, wiosną ledwie w pierwszej czwórce. Kolekcjonerzy krajowego pucharu z jednym sezonem absolutnego geniuszu. Dzisiejszy Arsenal nie jest tym samym, który zdobywał mistrzostwo po niepokonanym sezonie, oj nie. Ale do dziś łączył go z nim jeden człowiek i nie wyobrażałem sobie, że ktoś inny może dyrygować Kanonierami.

Postura profesora, który wykłada z wysokości katedry, albo intelektualisty w kawiarni, z nosem zanurzonym w książce. Blezer, krawat, dokładnie ogolone policzki. Ostre, przenikliwe spojrzenie jasnych oczu włożonych w poważną twarz, na której rzadko gościł uśmiech. Na takie twarze mówi się, że są pochmurne, albo marsowe. To oblicze, na którym maluje się jakaś melancholia, może frasunek, ale też bitewna twardość.

Arsene Wenger – jeden z ostatnich przedstawicieli pokolenia trenerów, którzy stworzyli futbol jaki znam. Król najbardziej gorzkiej porażki, bo tej, która stała zaraz obok nadziei zwycięstwa. Niezapomniana ikona.

Dziś przeczytałem słowa, które niedawno powiedział:

„Najważniejsza cecha, o której prawdopodobnie nikt nie mówi, to wiara w ludzkie dobro. Mimo wszystko, kiedy pracujesz tak długo, to nie jesteś naiwny. Znasz mocne i słabe strony, wiesz, że ludzie czasami są samolubni lub złośliwi. Musisz jednak wierzyć, że w każdym człowieku jest światło dobroci, które możesz wydobyć”

Dziękuję za te słowa. Goodbye, Mr Arsenal.

ZapiszZapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *